Mitybos įtaka augintinių elgsenai ir sveikatai

Mitybos įtaka augintinių elgsenai ir sveikatai

Yra pastebėta, kad augintinių mityba, lygiai taip pat kaip ir žmonių, daro tiesioginę įtaką gyvūnų fizinei būklei ir turi reikšmingą poveikį jų elgesiui ir psichinei sveikatai. Šiame straipsnyje ir panagrinėsime, kaip naminių gyvūnų mityba gali paveikti jų elgesį, emocinę būklę, aptarsime skirtingų mitybos tipų poveikį ir atkreipsime dėmesį į nevisavertės mitybos požymius, kuriuos šeimininkai turėtų žinoti ir atpažinti.

Augintinių mitybos poreikiai

Norint užtikrinti tinkamą augintinio elgesį ir sveikatą, būtina pasirūpinti, kad jų mityba būtų subalansuota, visavertė ir atitiktų specifinius poreikius. Gyvūnų organizmas reikalauja tinkamo baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralų ir skysčių balanso. Kiekvienas iš šių komponentų atlieka svarbų vaidmenį palaikant gyvūno sveikatingumą, energijos lygį, smegenų funkcijas ir emocinį stabilumą.

  1. Baltymai: baltymai būtini sveikiems raumenims, odai ir kailiui, taip pat geram energijos lygiui ir bendrai sveikatai palaikyti. Baltymai daro įtaką ir smegenų funkcijoms. Kai kurios aminorūgštys, sudarančios baltymus, yra neurotransmiterių, reguliuojančių nuotaiką ir elgesį, pagrindas. Jei gyvūnas gauna per mažai ar nekokybiškų baltymų, tai gali iššaukti energijos trūkumą, išliesėjimą, dirglumą ar net agresyvumą.
  2. Riebalai: riebalai, ypač Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgštys, mažina uždegimines reakcijas ir yra svarbios tinkamai smegenų funkcijai palaikyti. Optimalus riebalų balansas gali padėti gyvūnui išlaikyti gerą nuotaiką ir ramesnį būdą. Omega-3 riebalų rūgštys dar yra žinomos dėl savo gebėjimo sumažinti nerimo simptomus ir pagerinti kognityvines funkcijas. Šios riebiosios rūgštys taip pat palaiko gerą augintinio odos ir kailio būklę.
  3. Angliavandeniai: nors jie nėra tokie kritiškai svarbūs kaip baltymai ir riebalai, jie suteikia reikalingos energijos ir padėti išlaikyti stabilų cukraus lygį kraujyje. Pernelyg daug arba per mažai angliavandenių gali sukelti energijos svyravimus, kurie gali pasireikšti hiperaktyvumu arba apatija.
  4. Vitaminai ir mineralai: kaip ir žmonėms, taip ir gyvūnams, įvairūs mineralai ir vitaminai yra labai svarbūs ir padeda palaikyti tinkamas organizmo funkcijas, gerą sveikatą, kailio ir odos būklę bei nuotaiką. Pavyzdžiui, B grupės vitaminai yra žinomi dėl tinkamos smegenų veiklos ir net geba prisidėti prie augintino nerimo sumažinimo.
  5. Vanduo: Pakankama hidratacija arba kitaip tariant tinkamas ir optimalus skysčių kiekis yra būtinas tiek augintinio kognityvinei funkcijai, tiek bendrai sveikatai palaikyti. Dehidratacija gali sukelti apatiją, mieguistumą, apetito nebuvimą ar kitus neįprastus elgesio pokyčius.

Skirtingos pašarų rūšys, jų poveikis ir įtaka

Pašaro rūšis ir kokybė gali paveikti jūsų augintinio elgesį ar sveikatą. Štai keletas dažniausiai sutinkamų ir naudojamų augintinių pašaro rūšių ir jų galima įtaka:

1. Sausas komercinis pašaras

Sausas pašaras yra vienas populiariausių pasirinkimų  dėl savo patogumo ir ilgo galiojimo termino. Tačiau jis ne visas yra vienodas. Aukščiausios kokybės, super premium klasės komercinis pašaras yra praturtintas visasi būtinais maistiniais komponentais, yra visavertis ir pilnai subalansuotas, padeda išlaikyti gerą sveikatą ir stabilų gyvūno elgesį. Bet, žemesnės, ekonominės ar premium klasės pašaras, gali turėti nereikalingų užpildų, dirbtinių priedų, konservantų, skonio ir kvapo stipriklių ar žemos kokybės baltymų, kurie gali neigiamai paveikti augintinio elgesį ir sveikatą.

  • Teigiamas poveikis: aukščiausios kokybės pašaras, kuris yra gerai subalansuotas ir neturi kenksmingų priedų, gali užtikrinti pastovų energijos lygį, palaikyti gerą sveikatą ir stabilų gyvūno elgesį.
  • Neigiamas poveikis: žemos klasės ir prastos kokybės sausas pašaras, su per dideliu užpildų ar nereikalingu priedų kiekiu gali sukelti hiperaktyvumą, dirglumą, nerimą ir virškinimo problemas.

2. Konservuotas ir šlapias pašaras

Šlapias pašaras dažnai yra skanesnis ir mieliau ėdamas, kas yra gana naudinga dėl didesnio gaunamo skysčių kiekio. Tai gali būti ypač aktualu kačių augintojams, nes katės kartais natūraliai laka nepakankamai vandens.

  • Teigiamas poveikis: aukštos kokybės konservai gali pagerinti nuotaiką, padidinti energijos lygį, suteikti daugiau skysčių, todėl jie yra idealus pasirinkimas aktyviems ar vyresnio amžiaus augintiniams, taip pat išsekusiems ar po ligų atsigaunantiems keturkojams.
  • Neigiamas poveikis: kai kurie konservai turi per daug natrio, nereikalingų užpildų ar konservantų, kurie gali neigiamai paveikti sveikatą ir ilgainiui prisidėti prie neigiamų elgesio pokyčių.

3. Žalia arba RAW mityba

Žalia mityba yra gana populiari dėl savo natūralumo ir neperdirbtų maisto produktų. Yra pastebima, kad RAW mityba gali pagerinti kailio būklę, užtikrinti gerą energijos lygį, virškinimą ir stabilų tuštinimąsi.

  • Teigiamas poveikis: tinkamai subalansuota žalia mityba gali padidinti keturkojo gyvybingumą, aktyvumą, patenkinti medžiotojo instinktą ir pagerinti psichologinę būklę, sumažinant stresą ir nerimą.
  • Neigiamas poveikis: kadangi RAW mityba yra pakankamai sudėtinga ir jei nebus tinkamai ir individualiai subalansuotos mėsos, subproduktų, kaulų ir kitų ingredientų proporcijos, joje gali trūkti būtinųjų maistinių medžiagų, kas gali iššaukti sveikatos ir elgsenos problemas.

4. Namų gamybos mityba

Ruošiant pašarą namuose, šeimininkai gali patys kontroliuoti visus ingredientus ir pritaikyti mitybą grynai pagal savo augintinio individualius poreikius. Tačiau tai reikalauja kruopštaus planavimo ir skaičiavimo, kad būtų užtikrintas tinkamas maistingumas ir visos būtinos maistinės medžiagos pagal augintinio amžių, aktyvumą ir sveikatos būklę.

  • Teigiamas poveikis: tokia mityba gali būti pritaikyta individualiems augintinių mitybos poreikiams, palaikant optimalų gyvūno aktyvumą, elgesį ir sveikatą.
  • Neigiamas poveikis: netinkamai subalansuota mityba gali sukelti maistinių medžiagų trūkumą ir turės įtakos augintinio elgesiui ir bendrai sveikatai.

Kaip atpažinti augintinio mitybos trūkumus?

Supratimas apie augintinio mitybą, galimus jos trūkumus ir pasireiškiančius požymius yra labai svarbus. Štai keli dažniau pasireiškiantys simptomai, į kuriuos verta atkreipti dėmesį:

  1. Lėtumas arba hiperaktyvumas: augintiniai, susiduriantys su mitybos disbalansu, gali rodyti vangumo ar perteklinės energijos požymius. Žemas energijos lygis gali reikšti nepakankamą baltymų ar kalorijų kiekį, o hiperaktyvumas gali būti susijęs su dirbtiniais priedais, dideliu užpildų, angliavandenių ar cukraus kiekiu mityboje.
  2. Nerimas ir dirglumas: riebalų rūgščių, ypač Omega-3, trūkumas gali sukelti padidėjusį nerimą ir dirglumą. B grupės vitaminų trūkumas taip pat gali prisidėti prie staigių augintinio nuotaikos kaitų ar nerimo.
  3. Agresyvumas: kai kurie augintiniai gali rodyti agresyvų elgesį dėl tam tikrų maistinių medžiagų trūkumo, pavyzdžiui trūkstant triptofano. Tai amino rūgštis, padedanti gaminti hormoną serotoniną, kuris svarbus nuotaikos reguliavime.
  4. Virškinimo problemos: prastas virškinimas, dažnas ir gausus pilvo pūtimas, viduriavimas, vėmimas gali indikuoti pašaro netoleravimą. Esant tokiems virškinimo sutrikimams, augintinis jaučia diskomfortą ir 9-iais atvejais iš 10-ties pasikeis jo elgesys – bus vangesnis neramus ar dirglus.
  5. Odos ir kailio problemos: blyškus, sausas, slenkantis kailis ar niežtinti oda gali indikuoti būtinųjų riebiųjų (Omega) rūgščių, vitaminų ar mikroelementų trūkumą. Esant tokioms odos ir kailio problemoms, augintinis būna neramus, kasosi, kartais kandžioja save, gali atsirasti paraudimų, nusikasymų, šašų.
  6. Kognityvinės problemos: vyresnio amžiaus augintiniams kognityvinę disfunkciją gali pabloginti antioksidantų, Omega rūgčių ir kitų, tinkamą smegenų veiklą palaikančių maistinių medžiagų trūkumas, turintis įtakos atminčiai ir elgesiui.

Taigi, mityba yra vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių mūsų keturkojų draugų sveikatą ir elgesį. Subalansuota, visavertė ir tinkamai pritaikyta mityba gali padėti išlaikyti gerą fizinę ir psichinę augintinio būklę, o bet kokie mitybos trūkumai gali turėti neigiamų pasekmių. Svarbu užtikrinti, kad augintinis gautų visas būtinąsias maistines medžiagas, atitinkančias jo poreikius ir nepamiršti reguliariai konsultuotis su veterinarijos specialistu, kad išvengtumėte galimų problemų. Juk tinkama mityba – tai raktas į gerą augintinio sveikatą ir ilgaamžį gyvenimą.

Grįžti į tinklaraštį